Blog: czym jest i jak się różni od strony www?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

blog a strona

Definicja bloga internetowego jest niezwykle płynna.

Zwłaszcza że zmienia się w czasie. Pierwotnie blogiem nazywano specyficzny rodzaj strony internetowej, którą wyróżniały dwie cechy: charakter prowadzonych wpisów w formie dziennika oraz ich stały schemat chronologiczny (uporządkowanie wpisów w czasie, w kategoriach, w tagach). Obecnie cechy te mają często również zwykłe strony www, stąd wyraźny zanik granicy między blogiem a normalną witryną internetową.

Jak więc je od siebie odróżnić? Można pokusić się o próbę stworzenia pewnych ram, które będą decydowały o tym, że dana strona www może być uznana za blog. Są to:

 

Treść (zawartość) – wpisy są ułożone chronologicznie, mają przypisaną datę, autora, kategorię; są często aktualizowane i posiadają mocno osobisty, bardzo indywidualny charakter. Blogi najczęściej pisane są w sposób emocjonalny i subiektywny.

Dotyczy to również profesjonalnych blogów tematycznych oraz poradnikowych, na których autorzy publikują swoje własne doświadczenia i oceny.

 

Ogólnodostępność – w przeciwieństwie do zwykłych stron www publikacja wpisów na bloga odbywa się dwutorowo: pierwsza to normalny widok wpisu na blogu, który można przeglądać na komputerze lub dowolnym urządzeniu mobilnym, druga natomiast to publikacja wpisów w kanałach RSS, które można czytać bez konieczności wchodzenia na stronę internetową. Wystarczy pobranie odpowiedniego programu lub aplikacji. Normalne witryny internetowe nie oferują czytelnikom takich opcji.

 

Komunikacja (konwersacja) – zadaniem bloga jest nie tylko publikacja treści, ale i wchodzenie w interakcję z odbiorcami, którzy mogą pozostawić swoją opinię w postaci komentarza (rzadziej księgi gości).

W przypadku blogów tekstowych lub videoblogów jest to jeden z najważniejszych aspektów ich funkcjonowania: autor może odpowiadać na pytania czytelników, wdawać się z nimi w dyskusję i dzięki temu utrzymywać z nimi kontakt, budować relacje i przyciągać ich do siebie.

 

Warto też pamiętać, że obecnie odchodzi się czasem od schematu typowego bloga tekstowego. Popularne są również blogi z nagrywanymi filmikami (videoblogi), mikroblogi, fotoblogi, audioblogi oraz cała gama innych blogów.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *